Strona główna » Blog » Dezynfekcja wody promieniowaniem UV – czy jest skuteczna?

dezynfekcja wody ze studni za pomocą promieniowania UV

Dezynfekcja wody promieniowaniem UV – czy jest skuteczna?

Znaczenie dezynfekcji biologicznie oczyszczonych ścieków z roku na rok rośnie na całym świecie, o czym może świadczyć wciąż zwiększająca się liczba nowoczesnych oczyszczalni ścieków. Promieniowanie UV emitowane przez specjalistyczne lampy stanowi podstawę dezynfekcji wody i należy do najskuteczniejszych, znanych obecnie metod oczyszczania.

Dezynfekcja ścieków promieniami UV

Dezynfekcja promieniami UV ma bardzo ważne znaczenie, ponieważ stanowi ona linię ochrony zasobów wody przed zanieczyszczeniami mikrobiologicznymi. Ma to szczególne znaczenie w przypadku wód powierzchniowych i gruntowych ujmowanych w celu zaopatrzenia ludności w wodę pitną.

Dezynfekcja oczyszczonych ścieków ma szczególnie istotne znaczenie w zlewniach zbiorników wykorzystywanych do zaopatrzenia w wodę i rekreacji. W przypadku wykorzystania wód do rekreacji możliwa jest dezynfekcja tylko w okresie umożliwiającym korzystanie z wód do celów rekreacyjnych. Dezynfekcja końcowa ścieków stanowi wówczas barierę, która eliminuje aktywne mikroorganizmy chorobotwórcze. Równocześnie w wielu oczyszczalniach prowadzi się dezynfekcję ścieków oczyszczonych, które są zwracane i wykorzystywane w celach technologicznych. Bakterie w wodzie ulegają rozpadowi za sprawą promieniowania UV. Ponadto sterylizacja wody ze studni również może odbywać się w bardzo podobny sposób.

3 comments

  1. Olesiński says:

    Lampy UV to fajne rozwiązanie, bo bez użycia chemii, a naprawdę działają. Ja swoją mam już podłączoną od roku, właśnie kupuję kolejny żarnik. Jestem bardzo zadowolony i w sumie polecam coś takiego nawet nie do zakażonej wody, ale do zabezpieczania jej, bo tez się dobrze sprawdza. Dzięki za wpis.

    • Iwuś says:

      My też nad tym myślimy 🙂 Rozmawiałam nawet z obsługą pewnego sklepu o tym i bez problemu można tak zrobić, szczególnie to wygodne jeśli woda ze studni jest czysta, bo trzeba założyć tylko jakiś filtr mechaniczny i potem lampę. A zawsze jest zabezpieczenie przed ewentualnymi bakteriami…

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.