Problemy z twardą wodą to dość często spotykany kłopot, który nęka większość mieszkających w Polsce osób. Twarda woda w domu to prawdziwa zmora, ponieważ może ona powodować wiele różnego rodzaju szkód – zarówno tylko mniej, jak i bardziej poważnych. Sposoby na twardą wodę można podzielić na te bardziej profesjonalne, np. filtry do wody lub stacje uzdatniające, jak również te domowe.

Jak twarda woda wpływa na instalacje, grzałki oraz kotły grzewcze?

Twarda woda powoduje szkody w instalacji hydraulicznej przez osadzanie warstw mineralnych wewnątrz rur, co zwęża ich światło. Przez mniejszą średnicę rur woda nie jest w stanie płynąć prawidłowo, co może doprowadzić w ostateczności nawet do pęknięcia orurowania. To z kolei oznacza konieczność napraw, a także dość spore wydatki.

Za każdym razem, kiedy gotuje się twardą wodę w czajniku, nierozpuszczalny osad pozostaje na grzałce oraz na wewnętrznych ściankach, co może doprowadzić do zniszczenia urządzenia oraz sprawić, że będzie ono znacznie gorzej przewodziło ciepło.  Czajnik na szczęście nie należy do bardzo drogich urządzeń, jednak kocioł grzewczy należy już raczej do bardziej kosztownych elementów. T

warda woda może przysparzać ok. 20% więcej kosztów na wytworzenie tej samej ilości ciepła, co przy wodzie miękkiej. To ogromne marnotrawstwo!