Okazuje się, iż w stwierdzeniu mówiącym o tym, że wszystko jest dobre, jeżeli spożywane jest z umiarem, jest dużo prawdy. Stwierdzenie to okazuje się zaskakująco prawdziwe w wielu przypadkach. Przykładowo, ma ono zastosowanie jeśli chodzi o mangan w wodzie.

Pierwiastek niezbędny do życia

Odmanganianie wody przeprowadzane jest dziś regularnie we wszystkich cywilizowanych państwach. Odmanganiacze wody natomiast są niezwykle popularnymi narzędziami. Dlaczego tak jest? Otóż dlatego, iż powszechnie wiadomo, że nadmiar manganu może prowadzić do wielu różnorodnych problemów zdrowotnych. Tym nie mniej, nie lepiej wygląda sytuacja wtedy, gdy manganu jest za mało w naszej krwi i cierpimy z powodu jego niedoboru.

Okazuje się, iż mangan musi być regularnie dostarczany do naszego organizmu wraz z pożywieniem. Ponadto, również niewielka jego ilość w wodzie pitnej zdecydowanie nie będzie szkodliwa. Tym nie mniej, jeśli poziom manganu w wodzie wzrośnie ponad dopuszczalny poziom, odmanganianie wody jest nie tyle wskazane, co wręcz konieczne.

Niedobór manganu skutkuje problemami z układem kostnym czy tez ze słuchem. Jednak jego nadmiar może upośledzać działanie wątroby i w skrajnych przypadkach doprowadzić do zgonu.