Filtracja wody z zanieczyszczeń mechanicznych, to zadanie za które odpowiadają specjalne filtry do wody, tak zwane filtry narurowe. Te filtry do wody wyposażone są we wkłady wymienne albo są przystosowane do płukania wkładów automatycznie lub ręcznie. Uzdatnianie wody za pomocą filtrów narurowych to wstępna filtracja wody z zanieczyszczeń.

Narurowe filtry do wody montuje się w kotłowniach na wpięciu instalacji wodnej do mieszkań bądź budynków. Mają one za zadanie chronić instalację oraz przedłużyć żywotność innych urządzeń wodnych zamontowanych w domach. Narurowe filtry do wody są stosowane pojedynczo (bezpośrednio na rurę) albo jako system filtrów w układzie szeregowym. Ich wielką zaletą jest wszechstronność zastosowania – dobieramy je w zależności od indywidualnych potrzeb.

Szczególnie często wykorzystywane są w branży spożywczej i w kontakcie z wodą pitną. Często narurowe filtry wodne  wykorzystuje się też w rolnictwie. Najczęściej narurowy filtr do wody jest tak skonstruowany, że wymusza on odśrodkowy, wirowy przepływ wody, odwirowywane są zanieczyszczenia, które opadają na dno klosza,  w tym samym czasie rękaw filtrujący zapewnia filtrację o wybranej dokładności tak zwanym mikronażu.