Kamień w wodzie to nic innego, jak strącone związki magnezu i wapnia. W czasie podgrzewania wody tworzą wapienny osad. Dlatego w kabinie prysznicowej, na powierzchni umywalki lub wanny zaczynają występować białe plamy.

Minerały są pożądane tylko w przypadku wody pitnej. Dla celów ekonomicznych sole magnezu i wapnia są całkowicie zbędne w wodzie. Niestety, twardość wody wynikająca z ich obecności jest zjawiskiem bardzo powszechnym. Aby się go pozbyć, należy przeprowadzić skuteczne zmiękczanie wody. Swój udział mają w tym profesjonalne zmiękczacze, na przykład te oferowane przez polską markę Ecoperla. Przeczytaj o nich więcej na https://www.ultrafiltracja.pl/pl/c/Zmiekczacze/69

Twarda woda to cała gama problemów

Zbyt twarda woda może powodować wiele problemów w gospodarstwach domowych i przemyśle. Codziennie kamień wytrącający się w wodzie twardej, powoduje obecność osadów na armaturach. Może się też znajdować w zmywarce, pralce, żelazku, czajniku lub innym urządzeniu, które korzysta z intensywnej wody użytkowej. Rozwiązaniem problemu wystąpienia kamienia może być zmiękczenie wody. Dopóki szlam nie jest w stanie ostatecznie uszkodzić szalki, często prowadzi to do wielu kosztownych awarii w urządzeniach gospodarstwa domowego. Odpowiedni zmiękczacz wody jest w stanie zapobiec skróceniu trwałości tych urządzeń.

Uważaj na instalacje w domu. Twarda woda może je uszkadzać

Kamień strącający się w twardej wodzie znacząco redukuje wydajność kotłów centralnego ogrzewania. Zmiękczacze wody mają za zadanie oszczędzać energię, która w przypadku złóż wapieni jest nadmiernie eksploatowana i marnowana. Oprócz odpowiedniego środka zmiękczającego można zastosować inne metody zmniejszania twardości wody w środowisku domowym. Można na przykład wybrać specjalne dzbany do filtracji wody. Mają wiele wad, ponieważ ich wydajność jest stosunkowo niewielka, a czas oczekiwania na filtrowanie kilku litrów wody jest niestety bardzo długi. Dlatego lepszym rozwiązaniem są sprawdzone zmiękczacze Ecoperla.